Dvě zprávy, které otřásly světem
Přemysl Votava
25.4.2022 11:44
Je požehnáním v této vážné době mít zásadní informace. Jak se v tom ale vyznat, když nesmíme pokukovat jinam, než je nám dovoleno? A tak hrozí, že naletíme! Z nedávno zveřejněného článku a z fotografie Vladimíra Putina (z britského The Daily Telegraph v sobotním Právu) se dozvídáme „zásadní“ informace. Putin se prý krčí na židli, sedí u menšího stolu než bývalo zvykem a pravou rukou se drží desky stolu. To vyvolává vážné spekulace o jeho zdraví! Nabízí se demence, Parkinsonova choroba, rakovina? Občane, není nad to mít pohotové informace!
Ta druhá zpráva je z týdeníku Respekt (č. 15) z dubna. Ta už tak úsměvná není. Zatím nechává naše ekonomy, ale i Fialovu vládu v klidu. Do žní je ještě tak daleko, vláda má záliby. Ale už ten titulek článku: “ Tanky ničí obilnici světa “, by měl naši vládu varovat! Ono to do žní není tak daleko. Loňská mouka již nabírá v obchodech vzestupnou cenovou spirálu.
Ten článek bije na poplach. Několik předních světových odborníků, předkládá fakta, která nás již s předstihem varují. Dovolte odcitovat několik údajů z tohoto článku. Ukrajina je pátým největším vývozcem pšenice na světě. Rusko je tím prvním, oba tyto státy jsou nazývány obilnicemi světa. Rusko a Ukrajina totiž zajišťují 25–30% světového obchodu s pšenicí. Na ukrajinské pšenici je závislý zejména Egypt, Indonésie, Bangladéš, Pákistán, Turecko, Maroko, ale i Libye. Tedy řada zemí, kde pšenice je rozhodující potravinou, navíc také země s obrovskou populací. Ukrajina je i předním vývozcem slunečnicového oleje, tam dokonce má 50% podíl ve světovém obchodu. Válka značně zkomplikovala zahraniční obchod s pšenicí. Ve skladech zůstává 20 milionů tun pšenice určené pro export. Přesněji řečeno, sklady jsou ještě plné neprodané loňské pšenice. Přístavy v Černém moři přestaly plnit funkci dopravní obslužnosti. Blíží se katastrofa. Za několik měsíců přijde nová úroda, tedy desítky milionů tun další pšenice. Zemědělci nedostanou ještě peníze za tu loňskou úrodu a s tou novou si nebudou vědět rady. A v srpnu se musí zasít nové ozimy. Válka a sankce zabrzdily přísun hnojiv z Běloruska a Ruska. Nedostává se také nafty, pesticidů, osiv. Ceny hnojiv stouply na trojnásobek.
Organizace pro výživu a zemědělství (EAO) zveřejnila nedávno nová data, podle nichž jsou ceny pšenice na historickém maximu. Pšenice na americké burze v Chicagu zdražila na dvojnásobek. Dopady na českou peněženku pociťujeme již nyní, přitom. ČR je v pšenici soběstačná, dokonce je v přebytku. Česká pšenice se bude dobře prodávat v zahraničí, český zemědělec na pšenici vydělá, ale ten kdo prodělá, je občan ČR. Mouka jako základní potravina se prudce zdraží i u nás. Do pečiva se promítnou i drahé energie. Cena vzroste i u většiny potravin, tam kde je základem pšenice…tedy mouka. Vzroste i cena vepřového, či drůbežího masa. Vláda stojí opět v nečinnosti v koutě.
Dopady nedostatku pšenice hrozí sociálním výbuchem v řadě států Afriky, Asie… tedy tam, kde patří k základní potravině. První varování přichází již z Egypta, tamní vláda dlouhodobě dotuje cenu chleba, Však Egypťané snědí 145 kg chleba na hlavu, Egyptu tím vzrostou náklady na pšenici ze 3 na 5.7 mld. dolarů. Obdobná situace hrozí v řadě dalších zemí. Exodus běženců ještě není zapomenut.
Ten první článek byl jak z aprílového čísla novin, kdo by tomu také věřil, nejspíše ani ten redaktor. Ten druhý článek, už tak úsměvný není, spíše svět varoval. Zároveň dal otázku, zda Fialova vláda učinila vše pro zajištění základních potřeb nás občanů ČR. Zatím řeší spíše tanky, děla, či novou ceduli u ruského velvyslanectví. Ale to je málo, spíše je to trapné, ani ne úsměvné.
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/dve–zpravy–ktere–otrasly–svetem